πατάτες με αυγά μάτια
ιερος ναος αγιας παρασκευης βεροια
ο χειροτερος χειμωνας στην ελλαδα
καταστημα γερμανος κως

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά το ματς με σερί άστοχων σουτ. Πρώτη η εθνική βρήκε σκορ και προηγήθηκε 6-0 και στη συνέχεια 14-5 με τον Καρρά να έχει 10 πόντους. Όμως οι Λιθουανοί άρχισαν να σκοράρουν, ακόμη και υπό πιεστική άμυνα κλείνοντας μπροστά στο σκορ το α 10λεπτο.

αφρικα τουιν τιμη

18258324
(Ο Καρράς παίζει άμυνα στον Μπαϊρούτις - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / FIBA BASKETBALL / STR)

Η ευστοχία των Λιθουανών ήταν εκνευριστική από το 3ποντο και τους έφερε ακόμη και στο +10 (23-33). Όμως οι διεθνείς αντέδρασαν με ψυχραιμία, έσφιξαν ακόμη περισσότερο την άμυνα και όταν τα σουτ σταμάτησαν να μπαίνουν ανέκτησαν το προβάδισμα.

18258326
(Προσπάθεια για κάρφωμα από το Λούντζη - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / FIBA BASKETBALL / STR)

Η 3η περίοδος έμοιαζε καταστροφική για την εθνική, αφού μετά το 44-44 οι Λιθουανοί κυριάρχησαν πλήρως και κάτω από το καλάθι και από μακριά και εκτόξευσαν στο +15 τη διαφορά τους (46-61). Ο Παπαθεοδώρου είχε επιχειρήσει να αλλάξει ρυθμό και πάλι με το χαμηλό σχήμα (5άρι ο Χαραλαμπόπουλος), που όμως διάβασαν καλά οι αντίπαλοί μας.

18258309
(Δώρο για την ονομαστική εορτή του πήρε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ηλίας Παπαθεοδώρου - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / FIBA BASKETBALL / STR)

Ο κόουτς επέμεινε και το ρίσκο του δικαιώθηκε με μια εκπληκτική ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Ο Χαραλαμπόπουλος πήρε ανάσες και σκόραρε κατά βούληση, ενώ ο Κόνιαρης ήταν αυτός που με τρίποντο έκανε το 64-64 (4 πριν το φινάλε).

18258323
(Καταπληκτικός ο Χαραλαμπόπουλος - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / FIBA BASKETBALL / STR)

Το ματς πήγε πόντο-πόντο, με τους Λιθουανούς να κυριαρχούν στα ριμπάουντς και τους διεθνείς να παίζουν με τεράστιο πάθος. Και πάλι ο Κόνιαρης έκανε το 74-71 στα 24’’, ενώ την πρόκριση σφράγισε με εύστοχες βολές ο Δίπλαρος για το 76-72.

Koniaris with THE play of the game!!! #FIBAU20Europe @HellenicBF ?? pic.twitter.com/q2p5oUdr3y